Tak pyszne jak te od babci, zjadane ze smakiem na wakacjach w dzieciństwie Jak zrobić klasyczne gołąbki, którymi zajadać się będzie cała rodzina?
Przygotowanie tradycyjnych gołąbków jest czasochłonne i wymaga wprawy. Gołąbki są nawet nazywane prawdziwym sprawdzianem kulinarnym. Na początku trudno jest ocenić jaka ilość składników powinna wystarczyć na zrobienie gołąbków dla całej rodziny. Jeśli więc nie dysponujesz wystarczającą ilością czasu, a swoją kulinarną karierę dopiero rozpoczynasz, bądź gotujesz od święta, polecamy pyszne, apetyczne i tradycyjne gołąbki, wykonane przez nas. Możesz je zamówić online, a my dostarczymy je pod wskazany przez Ciebie adres. Kliknij tutaj, a przejdziesz bezpośrednio do produktu. (P.S. Twoja rodzina wcale nie musi wiedzieć, że nie jesteś autorem tego pysznego obiadu ;))
Z czasem przygotowanie tego dania będzie przychodziła z łatwością.
Od czego zaczynamy?
Do gołąbków najlepsza jest średniej wielkości kapusta, w przypadku większej sztuki musimy dysponować potężnych rozmiarów garnkiem. Z kapusty wycinamy wierzchnie, gorsze liście i usuwamy głąb. Na tym etapie radzimy uważać na palce i używać ostrego noża. Należy również uważać, aby nie naruszyć pozostałych liści. Tym, którzy rozpoczynają swoją „gołąbkową” przygodę, adrenalina się podnosi.
Następnie pakujemy kapustę do garnka pełnego wrzątku z dodatkiem soli. Gar musi być na tyle duży, aby zmieściła się w nim cała główka. Wyłączamy ogień i parzymy kapustę max do 20 minut. Możemy w tym czasie separować liście z kapusty, możemy też oddzielić je po tym czasie kiedy już wyjmiemy główkę z garnka. Jeśli okaże się, że wewnętrzne liście niechętnie będą chciały się oddzielać, należy kapustę zaparzyć raz jeszcze.
Na tym etapie jesteśmy pełni entuzjazmu.
Kiedy wszystkie liście są już oddzielone, warto zająć się przygotowaniem farszu. Istnieje wiele wariantów, jednak dzisiaj poświęcimy uwagę najbardziej tradycyjnej wersji. Farsz z ryżu i mięsa do gołąbków jest chyba najbardziej znanym farszem jeśli chodzi o to danie.
Pracę nad farszem rozpoczynamy od obrania i pokrojenia w drobną kostkę cebuli. Należy następnie cebulę zeszklić na oleju i dodać do zmielonego już mięsa. W między czasie gotujemy i studzimy ryż. Do mięsa i cebuli dodajemy ryż, surowe jajka, sól oraz pieprz. Możemy również dodać trochę bułki tartej. Wszystko mieszamy na jednolitą masę. W zależności od naszych upodobań smakowych możemy dodać również przyprawy, np. czosnek, cząber, majeranek, lubczyk czy natkę pietruszki.
Przygotowanie farszu z pewnością trochę nam zajmie, więc kapuściane liście powinny być już ostudzone. Na każdy liść nakładamy nadzienie, po czym przystępujemy do zwijania gołąbka. Traktujemy go trochę jak kopertę. Najpierw zakładamy do środka tą część liścia, która jest najbardziej zgrubiała. Następnie składamy boki i zwijamy gołąbka w znany nam kształt. Pamiętajcie o tym, aby kilka liści pozostawić – przydadzą nam się przy gotowaniu lub zapiekaniu dania i zapobiegną rozpadaniu się gołąbków.
Kiedy wszystkie gołąbki będą już pozwijane, przystępujemy do ich gotowania. Jak było wspomniane wyżej, dno garnka wyścielamy kilkoma sparzonymi liśćmi kapusty. Następnie układamy gołąbki bardzo ciasno jeden obok drugiego. Tutaj cenna rada: układaj gołąbki „zamknięciem” do dołu, największe gołąbki dawaj na dół garnka, mniejsze układaj warstwowo wyżej. Każdą warstwę delikatnie posól, można też pomiędzy pozostawić liść laurowy i trochę kminku. Całość zalewamy wodą, przykrywamy przykrywką i dusimy na wolnym ogniu do momentu, aż liście kapuściane staną się miękkie (uwaga, aby się nie rozgotowały i nie przypaliły). W między czasie musimy jeszcze przygotować sos pomidorowy… Możemy go przygotować z wywaru, który uzyskaliśmy kiedy zaparzała się kapusta i do niego dodać koncentrat pomidorowy oraz mieszaninę mąki, wody i przypraw. Całość doprowadzamy oczywiście do wrzenia. Możemy dodać odrobinę śmietany, jeśli preferujemy zabielaną wersję sosu. Jest to prawdopodobnie najbardziej ekspresowy wariant sosu, na który decyduje się większość osób, które są już zmęczone przyrządzaniem tego dania 🙂
Po zakończeniu pracy nad gołąbkami pozostaje nam jeszcze cała kuchnia do wysprzątania, kapuściany zapach wypełniający wnętrze całego domu, a w przypadku przypalenia gołąbków – garnki, które ciężko wyszorować 😉
Jeśli przebrnęliście przez wszystkie etapy: gratulujemy. Jeśli nie chcecie przez nie przechodzić, a wolicie wybrać się z dziećmi w tym czasie na spacer – zamawiajcie online prosto do domu 🙂