Sól jest podstawową i prawdopodobnie najbardziej popularną przyprawą, znaną od tysięcy lat. Pierwsze wzmianki na jej temat można znaleźć w Starym Testamencie, a Homer określał ją pokarmem bogów. Od tysięcy lat sól miała ogromne znaczenie nie tylko w kuchni, ale również w polityce, gospodarce oraz religii.
Chociaż sól w kuchni to baza wśród przypraw, możemy wzbogacić ją dodając do innych przypraw. W ten sposób można zrobić własną sól smakową. To jaka ona będzie w smaku zależy od naszych preferencji. Do najbardziej popularnych soli smakowych należą m.in. sól czosnkowa, sól selerowa, sól ziołowa oraz sól cytrynowa, która świetnie sprawdzi się jako dodatek do ryb.
Jak zrobić własną sól smakową? Wykonanie jest banalnie proste. Tak naprawdę każdy może sam zrobić tą przyprawę, wybierając swoje ulubione przyprawy. Jednak na początek kultywowania soli smakowej w Waszej kuchni, polecamy kilka sprawdzonych przepisów.
SÓL SELEROWA
– sól gruboziarnista(może być zwykła sól morska lub np.różowa himalajska)
– suszone listki selera, może też być dodatek suszu selerowego
– suszona cebula
Ususzony seler i cebulę blendujemy, następnie dodajemy do wybranej soli i ponownie miksujemy. Sól selerowa najlepiej sprawdzi się jako dodatek do niemal wszystkich potraw mięsnych oraz zup i ryb. Niektórzy dodają jej również do sałatek.
SÓL CZOSNKOWA
- sól gruboziarnista
- czosnek
- rozmaryn lub majeranek
Podobnie jak w przypadku soli selerowej miksujemy ze sobą gruboziarnistą sól oraz czosnek w stosunku 3:2. Do mieszanki można dodać dodatkowo rozmaryn lub starty majeranek, miksując całość ponownie.
SÓL CYTRYNOWA
- sól gruboziarnista
- skórki z cytryn (polecamy te niewoskowane – ekologiczne)
- rozmaryn lub bazylia
- pieprz cytrynowy
Wszystkie produkty wsypujemy do naczynia żaroodpornego i wstawiamy do nagrzanego do100 stopni piekarnika. Suszymy wszystkie składniki do około 30 minut, aż skórka cytrynowa oraz zioła będą całkowicie suche. Całość blendujemy, możemy również przesypać przyprawę bez miksowania do szczelnego słoja. Wcześniej jednak należy w tym przypadku pokroić na drobne kawałki skórkę cytrynową oraz posiekać zioła.
Pamiętajcie, że sól smakową należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Warto również samemu suszyć zioła, które trafią do domowej przyprawy – zagwarantuje to niepowtarzalny aromat soli smakowej. Kolejna praktyczna rada: im dłużej sól będzie mogła „przegryźć się” z innymi przyprawami tym bardziej jej walory smakowe będą pełniejsze 🙂 Warto zrobić jej więc trochę więcej i pozwolić poleżakować na kuchennej półce.